DNS cvičení pro všechny
DNS
DNS
FIT KID
PUMP FX
KRUHÁČ
EXTRAFIT
DNS cvičení pro všechny
DNS
DNS
FIT KID
PUMP FX
KRUHÁČ
EXTRAFIT
Slider

DNS

Dynamická Neuromuskulární Stabilizace

Zakladatelem Dynamické neuromuskulární stabilizace (zkratka DNS) je prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D., který využil své znalosti z vývojové kineziologie, popsané především prof. Václavem Vojtou. Kineziologií se zabýval i doc. MUDr. František Véle, CSc., který se podílel na popsání a využití principů kineziologie ve fyzioterapii. Inspirací dr. Kolářovi byl jistě i prof. MUDr. Karel Lewit, také jeden ze zakladatelů tzv. Pražské školy.

Princip DNS

DNS koncept je založen na vývojové kineziologii. Jde o logickou úvahu, jakým způsobem lze využít znalosti vývojové kineziologie pro diagnostiku a terapii funkčních poruch pohybového systému. Dynamická neuromuskulární stabilizace pracuje s našimi pohybovými stereotypy, a to jak těmi správnými, tak také těmi nekvalitními, které vznikají v průběhu našeho života už od raného dětství či nesprávným užíváním těla v denních činnostech, pohybu a sportu v pozdějším věku. DNS se snaží tyto špatné stereotypy přeprogramovat v naší centrální nervové soustavě (CNS – mícha a mozek) a přes principy vývojové kineziologie optimalizovat naše pohybové chování.

Vývojová kineziologie se zabývá geneticky podmíněnými pohybovými programy v centrálním nervovém systému. Tyto programy se díky zrání CNS aktivují a řídí systém posturální (držení těla proti gravitační síle Země) a systém lokomoční (vykonávající pohyb). U schopnosti udržet posturu (správné držení těla) mluvíme o schopnosti aktivovat tzv. hluboký stabilizační systém páteře (HSSP).

Pokud svaly HSSP nefungují ideálně, rozšíří se svalové napětí i na svaly, které jsou primárně určeny k pohybu (lokomoci). Pokud na tyto svaly klade CNS i nároky spojené s držením těla (posturální), dochází k jejich přetížení a je jen otázkou času, kdy dojde ke vzniku funkční poruchy, např. bolesti, blokády, svalové dysbalance…, nebo k jejich strukturálnímu poškození (přetržení svalových vláken, šlachy…). Tato funkční či strukturální poškození mají zpětně negativní vliv na posturální funkci HSSP, čímž vzniká začarovaný kruh…

HSSP musí reagovat na určitou situaci (klek, stoj, chůze, zvedání břemene…). Jakákoli zátěž okamžitě ovlivňuje tělo a tělo na tuto situaci reaguje. Systém musí udržet klouby centrované ve správném postavení. To znamená, že kloubní plochy jsou zatíženy rovnoměrně a jsou tedy ochráněny před předčasným opotřebením. Zároveň svaly v oblasti kloubů jsou v optimálním a „ekonomickém“ napětí. To znamená, že jedna svalová skupina není aktivní více než druhá a nevzniká tak svalová dysbalance. Navíc je každý pohyb vykonáván s co nejnižší zátěží. Zapojování svalů a svalových skupin musí být co nejefektivnější pro svalovou souhru. Aby mohl být pohyb vykonaný ladně a čistě, musí být dobře zajištěná stabilizace trupu a kloubů, ze kterých pohyb vychází.

DNS se zabývá dysfunkcí svalů. Při funkčních obtížích pohybového aparátu nejde tedy o hledání řešení nedostatečné či nadměrné síly svalu nebo velikost jeho hmoty (jak je tomu patrné u sportovců), ale především o správnou funkční aktivitu svalových řetězců a schopnost časování aktivity jednotlivých svalů, motorických jednotek… DNS terapie de facto opravuje nesprávný pohybový program, který je uložený v CNS.
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/dynamicka-neuromuskularni-stabilizace-dns

Zdroj. FYZIOklinika